İstanbul'da Sahaja Yoga

Ana Sayfa Sahaja Yoga nedir? Aydınlanma Kundalini Gizli Beden Meditasyon

SHRI MATAJI NIRMALA DEVI
SAHAJA YOGA'NIN KURUCUSU

Doğum ve Çocukluk

Shri Mataji Nirmala Devi 21 Mart 1923'de Hindistan'ın Maharashtra Eyaleti'nde, Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ve annesi, Prasad ve Cornelia Salve, Shalivahana Kraliyet Hanedanı'nın soyundandılar. Son derece nur yüzlü olan bu çocuğun güzelliğini görünce ona "Tertemiz, Kusursuz" anlamına gelen Nirmala adını verdiler.

Daha sonraları, çoğunluk arasında Shri Mataji Nirmala Devi ismiyle bilinmeye başlandı; yani, doğuştan Aydınlanmış olan ve tüm insanlık için mümkün kılınması gereken benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunun çok genç yaşta farkına varmış olan sayın Anne.

Ailesi, İngiliz egemenliği altında olan Hindistan'ın Bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamıştır. Mahatma Gandhi'nin yakın arkadaşı olan babası, Hindistan'ın Seçmen Topluluğu'nun bir üyesiydi. Ünlü bir bilgindi, 14 ayrı dil biliyordu, ve Kur'an'ı ilk defa Marathi diline çeviren kişiydi. Annesi, Hindistan'da Matematik'de Şeref Payesi kazanan ilk kadındı.


Hindistan'ın Özgürlüğü için Mücadele

Çocukluğunda, Shri Mataji, ailesiyle birlikte Mahatma Gandhi'nin ashramında yaşadı. Gandhi çocuktaki bilgeliği farketti ve ondaki derinliğin ve sevecenliğin değerini arttırmak için Onu, Nepali olarak çağırmaya başladı. Daha küçük yaşlarda bile, Onun derin anlayışı, ruhani konularda Kendisinden sık sık tavsiye olan Gandhi için çok açıktı.

Shri Mataji'nin özgürlük mücadelesinde yer almış olması son derece dikkate değerdir. Çok cesurdu ve mücadelenin gençlik kolunun lideri olarak büyük yiğitlikler gösterdi. 1942'de Gandhi'nin "Hindistan'ın Mücadelesini Durdurma" açıklamasından sonra, tutuklandı ve mücadelede aktif rol oynadığı için diğer özgürlük savaşçılarıyla birlikte cezaevine girdi.

Shri Mataji, insan sinir sisteminin ve onun enerjik karşılıklarının mutlak bilgisi ile doğmuştur. Bu konularla ilgili bilimsel kelimeleri öğrenmek için, Lahore'daki Hristiyan Tıp Fakültesinde tıp ve psikoloji okumuştur.

Sahaja Yoga'nın doğuşu

Shri Mataji, Hindistan'ın özgürlüğe kavuşmasından kısa bir süre önce, İngiltere Kraliçesi tarafından Şövalye nişanı verilen ve Hindistanın en değerli devlet subaylarından biri olan Sir C.P. Srivastava ile evlendi. Hindistan'da eşin kocasına şans getirdiğine inanılır - bu Sir C.P. Srivastava için kesinlikle doğruydu. Kendisi, son derece dürüst bir insan olmasına rağmen, devlet mevkilerinde hızla yükseldi. 1964-1966 yılları arasında, Shri Lal Bahadur Shastri'nin Başbakanlık ofisindeki haberleşmeden sorumlu sekreter görevini üstlendi. Shastri'nin kendisi, Hint politika tarihinideki en ideal Başbakan modeli idi. Daha sonra, 16 yıl boyunca, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun Genel Sekreteri olarak çalıştı. Sir C.P. Srivastava'nın ünü Hint tarihinden dünya sahnesine taşındığı sıralarda, iki kız çocuğu dünyaya getirerek ailevi görevlerini tamamlamış olan Shri Mataji de kendi ruhani görevini üstlendi.

Kendisindeki ruhani bilincin farkında olmasına rağmen, bunu, modern çağın insanlarına nasıl tanıtacağını bilmiyordu. Aynı zamanda, bu dünyaya gelen İsa, Muhammed, Buda gibi ruhani kişiliklerin, insanlara gerçeği olduğu gibi kehanet ettiklerinde ne gibi sorunlarla karşılaştıklarının da farkındaydı. İnsanoğlunun göğüs gerdiği sorunları uzun uzun düşündüğü bir dönemde, 5 Mayıs 1970'de, Nargol'un ıssız bir kumsalında (Bombay'den 150 km uzaklıkta), tanrısal bir ruhani olay tüm benliğini doldurdu ve birden sorusunun cevabını buluverdi. Binlerce kişinin bir anda Aydınlanma alarak ruhlarıyla bağlantıya girebileceği ve böylece kendi içsel değişimlerinin gerçekleşeceği tarihi bir yöntem keşfetti.

Sahaja (= Kendiliğinden) Yoga (= Ruh ile birleşme) doğdu.

Sahaja Yoga'nın dünyanın dört bir yanına yayılması

Shri Mataji, her insanın ruhani gücünü (ki bu güce Hindular Kundalini, Müslümanlar Ruh diyorlardı ve İncil'de de bu güç Kutsal Ruh olarak tanımlanıyordu) uyandırma deneyini gerçekleştirdi ve sonuçları çok şaşırtıcı oldu. Bunu öncelikle kendisine yakın olanlarda denedi ve onların fiziksel, zihinsel ve ruhani değişimlerini gözlemledi. Zamanla, sadece bu olayın, tüm insanlığın sorunlarını çözebileceğini anladı ve böylece onu kitlesel olarak yaymaya karar verdi. İnsanlarla konuşmak ve onlara kendi ruhani güçlerinin anahtarını vermek için kendi zamanını ve parasını harcadı. Tüm vücutlarında ve özellikle de avuç içlerinde ve başlarının üzerinde (bıngıldak kemiği bölgesinde) serin bir esinti olarak akan bu ruhani gücü hissetmeye başlayan bu birkaç kişi, bunun başarıya ulaşması karşısında hayrete düşmüşlerdi. Tüm tartışmalara ve karşıt görüşlere rağmen, kendi yaşamış oldukları deneyime inanamamazlık edemediler. Shri Mataji'nin onlara verdiği, bunun gerçek ruhani deneyim olduğu ve tüm dinler tarafından kehanet edildiği inancını veren bilgiler doğrultusunda, bu gücü başkalarına da vermeye çalıştılar.

Şaşırtıcı bir şekilde, hiç kimsenin parasal desteği olmadan, Shri Mataji, ne yaptığı konuşmalar için, ne kendisindeki Aydınlanma verme yeteneği için, ne de herhangi bir kişinin bu organizasyonun bir üyesi olması için bir ücret talep etmemiştir. Aydınlanmanızı almanız için herhangi bir para ödeyemeyeceğiniz konusunda ısrar etmektedir ve halen, arayış içinde olanların ruhani yükselişlerinden çok cüzdanlarıyla ilgilenen kendini "guru" ilan eden sahte öğretmenleri kınamaya devam etmektedir.

1970'den itibaren, Shri Mataji Nirmala Devi yoğun bir program içinde girdi ve Sahaja Yoga meditasyon tekniklerini öğretmek için dünyanın dört bir yanına seyahat etmeye başladı. Böylece, O'nun, kitlesel olarak insanların içindeki ruhani gücü (Kundalini) uyandıran yeteneği de ispatlanmış oldu.

Bugün, 80 ülkede Sahaja Yoga merkezi bulunmaktadır ve Shri Mataji'nin öğretilerinin değeri ırk, din, yaş veya sosyal konum gözetmeksiniz milyonlarca insan tarafından kabul edilmektedir. Normal hayatlarına devam eden bu insanlar, günlük Sahaja Yoga meditasyonu sayesinde kendi içlerindeki güç ile bağlantı halindedirler ve hayatlarında fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal anlamda dengeyi yakalamışlardır. Tüm dinlerin aslında bir olduğunu ve bu dinlerdeki ruhaniyeti mantıklarıyla değil, merkezi sinir sistemlerinde dolaysız ve somut olarak deneyerek anlıyorlar. Binlerce yıl önce, Aydınlanma çağının, bu bunalımlı modern çağda, Gerçek'i arayan binlerce kişinin Ruhları ile bağlantıya geçtikleri zaman gerçekleşeceği kehanet edilmişti.

Uluslararası başarılar ve tanınma

Shri Mataji, Eski Sovyetler Birliği'nin resmi misafiri olarak, 100.000 kişiden fazla insanın aydınlanma almasını sağlamıştır. Eski doğu bloğu ülkelerinde devamlı olarak, her seferinde 10.000 ile 20.000 arasında insana konuşmalar yaptı ve yıllar boyunca, Londra'da, Sahaja Yoga hakkında gerçekleştirdiği her konferansta Royal Albert Hall tıklım tıklım doldu.

Shri Mataji, binlerce konuşma yaptı, televizyon programlarına katıldı, radyolarda söyleşilerde bulundu ve dünyanın dört bir yanında yüzlerce gazetede haber konusu oldu. Düşünce ve duygularını açıkça dilegetiren bir konuşmacı olan Shri Mataji, birçok dünya ülkesinde kar amaçsız bir organizasyon olan Sahaja Yoga veya "Vishwa Nirmala Dharma" nın tek kurucusu ve lideridir.

Shri Mataji, kendini ve çıkarlarını düşünmeyen çalışmaları ve ruhani öğretilerinin inanılmaz sonuçları yüzünden birçok değerli enstitü tarafından dünya çapında tanınmıştır. 1993 yılında, Petrovskaya Sanat ve Bilim Akademisi Şeref Üyeliğine layık görüldü. Akademi tarihinde içlerinde Einstein'ın da bulunduğu sadece 12 kişi bu şerefe nail olmuştur. Aynı sene içinde, St. Petersburg'daki "Tıp ve Aydınlanma" adlı uluslararası konferansın açılışını Shri Mataji yapmıştır.

1994'de, Brezilya'nın başkentinin belediye başkanı Shri Mataji'yi havaalanında karşılamış ve kendisine şehrin anahtarını takdim etmiştir, ayrıca kaldığı süre boyunca yaptığı tüm programların maaliyetini de üstlenmiştir. 1995'de, Hindistan Hükümeti, Shri Mataji'ye tüm ülkede gösterilen birer saatlik bir televizyon serisi vermiştir. Aynı yıl içinde, Shri Mataji Çin Devleti'nin resmi davetlisi olmuş ve Beijing'deki Uluslararası Kadın Konferansına konuşmacı olarak katılmıştır. 1995 yılında da, Romen Ekoloji Üniversitesi tarafından, Kendisine Kavram ve Parapsikoloji Bilimleri Şeref Doktorası verilmiştir.

Kuzey Amerika'da birçok şehrin belediye başkanları tarafından (Yonkers, NY, 1994 & 1996, Los Angeles, 1993 & 1994, Columbia, 1994, Cincinnati 1992, Philadelphia 1993, Berkeley, 1997) tanınmış ve bizzat karşılanmıştır. Kendisine 1997 yılında, kongre tarafından önerilen ve Birleşik Devletler tarafından sunulan bir Beyanname verilmiştir. Shri Mataji, 1986 yılında, İtalyan Hükümeti tarafından "Yılın Kişiliği" seçilmiştir.

Shri Mataji tarafından kurulan Organizasyonlar

İnsanların acılarını hafifletmek için duyduğu derin ilgi ve şefkatle, Shri Mataji, son 25 yıl içinde en acil dünya sorunlarını çözmek amacıyla birçok organizasyon kurmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Bombay'de Sahaja Yoga metodları ile, dünyanın dört bir yanındaki hastalara kendilerini tedavi etme olanağı veren, uluslararası bir hastane. Bu hastane, tedavisi mümkün olmayan, kanser, epilepsi, multiple sclerosis gibi birçok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmiştir.
  2. Bombay'de Sahaj Yoga metodlarının psikosomatik hastalıklar dahil birçok hastalığın iyileştirilmesindeki etkilerinin incelendiği uluslararası bir kanser araştırma merkezi.
  3. Klasik müziğin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla, Nagpur'da uıluslararası bir okul.
  4. Delhi'de yoksul ve kimsesizlere barınak sağlamak amacıyla, bir hayır kurumu. Aynı zamanda, bu kişilere, daha iyi birer insan olabilmeleri için Sahaja Yoga metodları öğretilmektedir.
Sonuç

Shri Mataji Nirmala Devi hayatını, Aydınlanma vererek insanoğlunun ruhani yükselişini sağlamaya, ruhani evrimde kadının rolünü yeniden kazanmasına ve bugünkü ahlak ikilemini düzelterek insanlığa rehber olmaya adamıştır. Öyle anlaşılıyor ki Gandhi'nin vizyonunun ışığı, Onu takip edenler için şefkat dolu Tanrısal Anne, Ayatollah Rouhani için "Barışın Habercisi", Claes Nobel için bir Avatar, Albert Nobel için (Nobel vakfının yaratıcısı) Yeğenkızı ve Birleşmiş Toprak'ın Başkanı olan bu yüce Hanımefendi tarafından görevini yerine getirmiştir.
 
 

Ana Sayfa