İstanbul'da Sahaja Yoga

Ana Sayfa Sahaja Yoga nedir? Shri Mataji kimdir? Aydınlanma Kundalini Gizli Beden

MEDİTASYONŞimdi siz hepiniz aydınlanma aldığı zaman içimizde huzur, güzellik, varlığımızın görkemi ortaya çıkar. Tüm bunların bir okyanusu bulunur. Bunu dışarıda arayamayız. "Meditatif konum" denen şeyin "içine" girmeliyiz; onu ararsınız, ondan neşe duyarsınız.

Susadığınız zaman yaptığınız gibi, bir nehire gidersiniz yada bir okyanusa gidersiniz ve susuzluğunuzu gidermeye çalışırsınız. Ancak, okyanus size tatlı su bile vermeyebilir. O zaman dışarıya yayılan herhangi birşey nasıl sizin içinizdeki derinliği verebilir? Onu dışarıda aramaya çalışıyorsunuz ki bu dışarıda değildir. Bu, bizim içimizdedir, kesinlikle bizim içimizdedir. Bu çok basittir çünkü bu sizin sahip olduğunuz şeydir. Sizin erişebileceğiniz uzaklıktadır, sadece oradadır! ...

... Meditasyon yapmaya çalışın. Daha fazla meditasyon yapın böylece o "içsel benliğe" ulaşırsınız. Ve bu içsel benlik hepimizde varolan büyük mutluluk okyanusudur. Bu herkesin içsel güzelliğinde akan büyük ışık selidir. Bu yüzden, ona yaklaşmaya çalışın, benliğinize karşı olan şeyleri reddederek, (içsel) harekete karşı olanları reddederek içinize doğru gitmelisiniz.Shri Mataji Nirmala Devi


Meditasyon nedir?

Meditasyon düşüncesiz farkındalık konumudur. O konumdayken dikkatinizi geçmişe ya da geleceğe, yani gerçekten uzağa götürecek hiçbir düşünce yoktur. Kişi düşünmediğinde dikkati sadece şu anı deneyimler. Şu an tek gerçektir çünkü orada ne bitmiş olan geçmiş vardır ne de gelecek. Fakat meditasyon uyku ya da trans konumu değildir çünkü meditasyon'da kişi kendi yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır. Ve o saf farkındalık konumunda kişi içindeki sonsuz huzur, neşe ve sevgi kaynağı olan ruhunu hissetmeye başlar. Meditasyon konumunda kişinin dikkati sürekli yedinci çakranın -- Sahasrara'nın -- yer aldığı başın üstündedir. Yoga burada gerçekleşir. Yani kişinin Kundalinisinin her yanı saran Kosmos'un gücüyle birleşmesi. Bu da başın üstünde serin bir esinti olarak hissedilebilir. Hafiflik ve barış konumunu hissetmeye başladığınızda sadece gözlerinizi kapatın ve düşüncelerinizi seyredin. Düşüncelerinizi kontrol etmeye ya da onları durdurmaya çalışmayın. Kundalininiz yükseldiğinde ve alnınızın hizasındaki altıncı chakradan geçtiğinde düşünceleriniz kendiliğinden duracak ve siz kolayca düşüncesiz farkındalık konumuna, yani meditasyon konumuna gireceksiniz. Fakat bu sadece Kundalininiz uyandıktan, yani aydınlanmanızı aldıktan sonra mümkün olur. Aydınlanmanızı bilgisayarınızın başında almak için buraya tıklayabilir ya da aydınlanmanızı alacağınız ve sizi kolaylıkla meditasyon konumuna sokacak tüm yolları ve teknikleri öğrenebileceğiniz merkezlerimizden birine gelebilirsiniz.

Sahaja Yoga'da meditasyon'u diğer tüm meditasyon tekniklerinden ayıran ilk şey düşüncelerinizi Kundalininin uyandıktan sonra kolayca dağıtabilmesidir. Yani onları durdurmak için mücadele etmenize gerek yoktur. İkincisi Sahaja Yoga meditasyon'u sadece tek başına değil aynı zamanda kollektif olarak da yapılır. Kollektif bir meditasyon sırasında bütün yogilerin Kundalinileri bir tane güçlü enerji akışında birleşirler ve o zaman elde edilen deneyimin derinliğini ve gücünü bireysel bir meditasyon sırasında ya da Kundalini uyandırılmamışsa hissetmek mümkün değildir.

Meditasyon hakkında daha fazla okumak için Sahaja Yoga Portalı ziyaret edin.